Viete koľko vás bude stáť výmena vašich starých okien?

Výmena starých okien by mala byť jednou z prvých vecí, ktoré na svojom dome urobíte po jeho zateplení. Práve okná totiž, do veľkej miery, rozhodujú o tom, koľko tepla z vášho príbytku unikne alebo neunikne. Ak sa na takúto rekonštrukciu chytáte, určite vás bude zaujímať, koľko vás bude stáť. Tak sa na to poďme pozrieť trochu bližšie.

Okno so závesmi.jpg

Cena jednotlivých materiálov

O konečnej sume budú rozhodovať najmä použité materiály. Pozrieme sa konkrétne na rámy, pretože cena sklenenej výplne závisí hlavne od toho, či použijete dvojité, bezpečnostné alebo iné sklo. Pri konečnom výbere by ste nemali pozerať len na peniaze, ale taktiež na kvalitu. Tak napríklad cena hliníkových okien LMmontbude určite vyššia, no na druhej strane získate i omnoho kvalitnejšie kúsky. Nasledujúce ceny sú len orientačné. Na druhej strane vám môžu pomôcť urobiť si aspoň malý prehľad.

  • Hliníkové okná – cena za bežný meter – 20 eur bez DPH
  • Plastové okná – cena za bežný meter – 13 Eur bez DPH

Platiť budete musieť aj za iné veci

Pri rekonštrukcii musíte myslieť aj na iné položky, ako sú samotné okná. Hovoríme napríklad o murárskych prácach, demontáži starých a montáži nových okien. Aj v tomto prípade ide len o orientačnú sumu, respektíve tú, ktorá je vo všeobecnosti odporúčaná. Aj v tomto prípade je práca prepočítavaná na bežný meter. Za jeden bm, by si firma nemala účtovať viac ako dvadsať eur. Ak teda narazíte na takú, ktorá si bude za spomínané práce pýtať šesťdesiat eur, určite sa poobzerajte po inej.

Pohľad na ulicu cez otvorené okno.jpg

Nájdite si firmu vo vašom okolí

Pri montáži nových okien musíte počítať aj s ďalšou položkou, a to dopravou. Každá stavebná firma k cene za prácu a materiál pripočítava aj cenu za prejazdené kilometre. Pri tejto položke sa nedá konkrétna suma určiť ani približne. Niektoré firmy si totiž účtujú cenu za prejazdené kilometre, iné majú stanovený paušálny poplatok. Preto sa nezabudnite informovať dopredu.

Publikováno v Nezařazené