Keď nie je akcia, nie je to film

Akčné filmy patria medzi najobľúbenejšie žánre vôbec. Niektorí ľudia dokonca tvrdia, že pokiaľ vo filme nevidia poriadnu akciu, nejedná sa vôbec o seriózny film, na ktorý by stálo za to pozerať. Možno máte na to iný názor, ale … títo ľudia majú vždy pravdu. A je absolútne zbytočné sa s týmito ľuďmi hádať o tom, že existujú aj iné žánre a iné filmy, ktoré stojí za to pozerať. Iba čo by ste sa stali terčom posmechu alebo nepochopenia. Nevadí, nie všetci ľudia dokážu všetko pochopiť. Preto sme na svete tak rôznorodí a originálni.

požár

Čo je na akčných filmoch také obľúbené?

Akčné filmy sú svojou povahou a scenárom postavené na niektorých základných pilieroch.
Prvý z nichje už spomenutá akcia. Vo filme musí byť dosť vysoká dávka napätia, energie a pohybu. Scenár musí byť veľmi dynamický a strih kamery taktiež pomerne rýchly a meniaci sa. Často sa v takýchto filmoch vyskytujú jeden alebo viacerí hrdinovia, ktorí majú nejaké mimoriadne schopnosti alebo majú splniť nejaký zvláštny úkol či úlohou. Niekedy ide o záchranu sveta, niekedy len o záchranu seba samého.

Ďalšímveľmi významným znakom sú grafické a vizuálne efekty. Takže v praxi nájdeme v akčných filmoch veľa streľby, výbuchov a rôznych, častokrát prehnaných bojových scén. V týchto filmoch sa častokrát nerešpektuje fyzika a jej zákonitosti, čo však nie je vôbec problémom alebo závadou. Ide o charakter filmu. Takže častokrát v takýchto filmoch nájdeme scény, ktoré si priamo až katastrofálne protirečia so zákonitosťami matky prírody. Napr. rôzne skoky po padajúcich predmetoch, nezmyselné výbuchy a podobne.

zbraň

A tretímveľmi dôležitým znakom je, že hlavný hrdina vo väčšine prípadov prežije a dosiahne svoj cieľ. Bez tohto gýčového a jednoznačne daného záveru by akčný film stratil svoj význam a taktiež svoju atmosféru. Pokiaľ by ste zabili v akčnom filme hlavného hrdinu, v tom momente by nešlo o akčný film, ale skôr nejakú drámu alebo vojnovú tragédiu.
Pokiaľ sa teda chystáte do kina na niektorý nový akčný film, vrelo vám odporúčame zobrať si do vrecka štuple do uší alebo aspoň vatu. Pretože dynamický rozsah zvuku v kinosále pri takomto druhu filmov je až na prahu bolesti.