Zariadenie, ktoré dokáže premeniť wi-fi na zdroj elektrickej energie

S internetom sa dnes stretávame na každom kroku a môžeme sa pripojiť takmer kdekoľvek, za čo vďačíme predovšetkým bezdrôtovej sieti wi-fi. Jej využitie prakticky asi netreba širšie rozpisovať, ale za pozornosť stojí určite relatívne čerstvý objav a informácia, že táto bezdrôtová sieť by sa dala využiť aj trochu iným smerom. Konkrétne by sa mala dať premeniť na zdroj elektrickej energie. Dokážete si tak predstaviť, akým praktickým štýlom by následne veci fungovali? Zatiaľ síce vravíme iba o možnej budúcnosti, avšak vôbec nie nereálnej.

signál

Americký technologický inštitút MIT nedávno predstavil zaujímavý prístroj, respektíve zariadenie, ktoré dokáže transformovať okolitý wi-fi signál na spomenutý zdroj elektrickej energie. Bezdrôtovým, diaľkovým spôsobom by sa tak (možno onedlho?) mohla z miesta na miesto šíriť aj elektrina. Väčšina stránok daného projektu vyzerá skutočne sľubne, no predstavuje zatiaľ jediný problém, ktorý celú revolučnú ideu brzdí- tým problémom je materiál.

Tento má zatiaľ podobu materiálu s názvom disulfid molybdénu a celé ultra slim zariadenie nesie názov Rectenna. Vo vnútri sa nachádza polovodič, ktorý je vlastne tým základným článkom, vďaka ktorému zariadenie dokáže transformovať wi-fi na elektrický prúd a ten následne šíriť známym spôsobom, čiže diaľkovo a bez drôtov. Opäť sa tak musíme zamyslieť nad tým, aké skvelé možnosti by našej spoločnosti tento reálne pôsobiaci nástroj priniesol.

žárovka

Konkrétne vravíme o dostupnom elektrickom zdroji s výkonom 40 mikrowattov, ktorý by sa tak dal využiť napríklad v prípade zdravotníckych technológií alebo v praktickom prevedení na napájanie smart hodiniek apod. Užitočne však pôsobí najmä využitie v spomenutom zdravotníctve. Reálne využitie si tak môžeme predstaviť v pripravovanom projekte, aký má podobu malého prístroja, ktorý by pacient prehltol a ten by následne dokázal preskúmať jeho vnútorné orgány, pričom práve bezdrôtové prevedenie by bolo v tomto smere obrovskou výhodou.