DOMOV – SKUTOČNÝ PRÍSTAV PRE DIEŤA?

Mnoho ľudí si v dnešnej dobe vôbec neuvedomuje aký dôležitý význam má domov pre dieťa. Domov je rodina, tí najbližší, ktorí poskytujú dieťaťu všetko potrebné pre správny fyzický, psychický a sociálny vývoj. Mnohým vôbec neprekáža, že sa vytráca skutočný význam rodiny. Mnohokrát sa stretávame s názorom – veď dnes je taká doba. Nikdy by sme nemali zabúdať aké dôležité je „postaviť sa za rodinu“, pretože je tým najdôležitejším miestom, ktoré dieťa od narodenia má. Správanie sa členov rodiny a výchova sú dôležité, aby sa dieťa dokázalo o seba v budúcnosti postarať. Nie nadarmo sa hovorí, čo do detí dáme, to si v nich nájdeme.
rodinné obětí
Správanie sa členov rodiny a vplyv na dieťa
Primárna rodina nesmierne vplýva na celkový vývoj. Dieťa vníma svojich rodičov ako vzor a veľmi intenzívne vníma čo sa v rodine deje, ako sa členovia rodiny správajú. Rodina pomáha dieťaťu sa správne začleniť do spoločnosti, osvojiť si kultúrne zvyky, hodnoty, učí sa tolerancii, ale i tomu, ako zvládať svoje budúce problémy, konflikty so svojimi priateľmi, partnerom a rodičmi.

V každej rodine je normálne, že sa v nej prežíva „vojna“, alebo „mier“. Pre každé dieťa je dôležité, aby videlo, že každý konflikt sa dá zvládnuť, že rodičia sa dokázali zmieriť a tým nadobudne presvedčenie, že aj po hádke sa všetci udobria, lebo sa navzájom majú radi.
péče rodiny
Dôležitou súčasťou pre správne fungovanie rodiny je mať jasne stanovené pravidlá, a tie vzájomne dodržiavať. Okrem pravidiel má mať rodina aj svoje rituály, ktoré sú jedinečné. Ako vítajú rodičia svoje dieťa, keď sa vráti zo školy? Ako naopak víta manželka svojho manžela? Tieto drobné radosti zaručujú harmóniu v rodine.

Výchova a jej vplyv na dieťa
Aký spôsob výchovy je ten správny? Často si pri výchove položíme túto otázku. Z detstva si každý z nás odnášame určitý spôsob výchovy, hodnoty, zvyky, spôsoby riešenia problémov, ktoré nám odovzdali naši rodičia. Ak je dieťa neposlušné mali by sme si položiť otázku „prečo je to tak?“ a skúsiť pátrať po odpovedi. Rodičia by si mali uvedomiť aká dôležitá je komunikácia.
ruční malba
Pre správnu výchovu je podstatné, aby dieťa pochopilo, čo znamená ÁNO – NIE. Nie je nutné, aby sa dieťaťu všetko dovolilo, len preto, aby bolo spokojné. To isté platí i pri rodičoch, ktorí sa nevedia dohodnúť na výchove, kde matka tvrdí jedno a otec druhé. Dieťa je zmätené, nevie koho má poslúchať a čo je správne. Takéto nezhody zabíjajú lásku v rodine.
Domov musí byť pre dieťa miestom, kde sa cíti spokojné, kde cíti pevný prístav. Skutočným prístavom je rodina, ktorá svoje dieťa miluje. Stačí ak dokážeme deťom vysvetľovať, ak ich dokážeme počúvať, ak vieme byť spravodliví, ak sa správame tak, aby sa nemuselo hanbiť a vedelo, že je pre nás dôležité tak, ako my pre neho.

Publikováno v Nezařazené