Keto dieta – naštartovanie efektívneho chudnutia

Je veľa takých, ktorí nie sú spokojní so svojou váhou a chcú to zmeniť. Niektorí to skúšajú cvičením, iní sa o to chcú pokúsiť vhodnou dietou. Ale nevedia sa rozhodnúť, pretože diet a zaručených rád ako zhodiť nadbytočné kilogramy je veľa. Takisto je mnoho odborníkov, ktorí tvrdia, že práve tá ich je tá správna a najúčinnejšia.

hubnutí

Nech si ale každý vyberie takú, o ktorej je presvedčený, že ju aj dodrží.Pretože všetky majú jedno spoločné. Treba ich zodpovedne dodržiavať i po ich skončení, pretože inak sa výsledok nedostaví, alebo potom nasleduje jo-jo efekt a kilá sa vám vrátia.
Jednou z diet, ktorá prináša dobré výsledky je – poznáte ju aj pod názvom proteínová, alebo ketogénna. Charakteristická je tým, že sa pri nej konzumuje nízke percento sacharidov:

– sacharidy tvoria iba 25% jedálnička – bielkoviny 60% – 15%tvoria tuky
Výhoda spočíva v tom, že kým pri iných druhoch redukčných diet síce chudnete, ale chudnete aj zo svalov, pretože zastúpenie proteínov je asi 25-30% a tak telo spaľuje až 40% zo svalov,pri keto diete chudnete len z tukov a a nie zo svalovej hmoty.
Deje sa to na základe stavu, ktorý označujeme akoketóza – je to stav, kedy telu dodávame dostatočné množstvo bielkovín a zároveň je obmedzený príjem tukov a sacharidov. V tomto stave sa tvoria tzv. ketolátky vznikajúce pri štiepení tukov, a telo z nich čerpá energiu miesto zo sacharidov.

omeleta

Dôležité je, že dochádza aj k úbytku tuku, ktorý obklopuje niektoré dôležité orgány, nielen z toho podkožného. Zároveň dochádza k ku klesaniu produkcie inzulínu, takže nemáte takú veľkú chuť na sladké.
Nutné je ale podotknúť, že pripravovať si túto dietu z bežne dostupných potravín, je dosť ťažké a náročné, pretože je daný konkrétny percentuálny pomer, ako majú byť tuky, bielkoviny i sacharidy zastúpené, aby došlo ku ketóze a telo začalo spaľovať tuky. Spočítať a pripraviť si to v domácich podmienkach sa síce dá, ale riskujete, že to neurobíte správne a nebude to fungovať.

Kombinujú sa špeciálne proteínové jedlá, ktoré dokážu nahradiť bežnú stravu. Vybranú zeleninu môžete konzumovať v množstve 500g – 1kg denne či už surovú, alebo pripravenú podľa receptov, ktoré sú k dispozícii. Môžete ju kombinovať s proteínovými jedlami, čím sa vyhnete jednotvárnosti stravy a tým i pokušeniu dietu ukončiť. Veľmi dôležitý je pitný režim. Treba vypiť 2 – 3 litre tekutín denne.
Pri tejto diete, ako vlastne pri všetkých platí pravidlo – ak už ste sa k nej odhodlali, dodržujte stanovené pravidlá a účinok sa stopercentne dostaví, v opačnom prípade ste do toho vaše peniaze investovali zbytočne.