Komponenty PC, ich ceny a výkon

Keď sa povie „počítač“ tak väčšine mladých ľudí napadne namakaný, výkonný a drahý stroj na ktorom môžu pracovať, hrať hry alebo aj tvoriť.
Hlavná časť PC je určite procesor. Je to takzvané srdce. Bez neho by sme počítač nespustili nešlo by nám nič. Procesor je neustále zaťažovaný informáciami ktoré prijíme, ktoré spracuje a tie potom pošle ďalej. Procesory môžu stáť od 50€ až do 2000€, ale už procesory od 300€ bohato postačujú na ťah hier a výkon PC.

počítač

Ďaľšou dôležitou časťou PC je „Motherboard“ teda matičná doska. Bez nej by sme taktiež nič nespravili lebo sa tam osádzajú všetky komponenty ktoré musíme mať aby sme mohli počítač zapnúť. Matičná doska sa osádza do skrine v ktorej sú komponenty chránené od prachu a poškodenia. Matičné dosky môžu stáť od 30€ až do 1000€. Do 100€ sa dá kupiť dostačujúca doska bez hocijakých zbytočností.
Grafická karta zobrazuje spracované informácie na výstup. To v ľudskej reči znamená že informácie ktoré sa z procesora dostanú do grafickej karty zobrazuje na monitore. Ceny grafických kariet sú od najlacnejších 30€ až do 2500€+. Optimálna cena grafickej karty je cca 350€.

RAM pamäte sú to pamäte s priamym alebo aj náhodným prístupom. Teda v ľudskej reči to znamená že informácie ktoré užívateľ PC práve vykonáva tak sa tam dočastne zapisujú potom ako sa PC vypne tak sa RAM pamäte vymažú. Pamäte sú celkom dôležité veci ale patria medzi najlacnejšie komponenty od 40€ až do 200€. Pamäte ktoré stoja 60€ bohato stačia.

základová deska

Chladenie je veľmi dôležitá vec bez ktorej by samotný počítač nemohol existovať. Procesor musí byť chladený keďže môže v kľude dosahovať teplotu 90°C. V samotnej skrini počítača by malo byť tak isto chladenie aby sa mohol nasávať studený vzduch a ešte jeden vetráčik niekde na výstupe aby sa odvádzal ten teplý. Klasický umelohmotný vetráčik stojí od 5€ až do 10€.
Počítače ktoré stoja 1500€ sú zbytočné predražené za značku a výzor ale počítač ktorý si môžete poskladať s takými schnopnosťami ako napríklad 1500€ PC tak sa to kľudne dá aj do 1000€.