LED svetlá a výber farieb svetla. Aký je medzi nimi rozdiel?

Dnešné žiarovky ako aj ostatné svetelné produkty ponúkajú x vlastností, na základe ktorých ich môžeme dokonale prispôsobiť ku konkrétnym potrebám. V mnohých prípadoch sa tak môžeme zamerať aj na teplotu svetla, čo je vlastnosť, ktorú v dokonalom spektre poskytujú moderné led svetlá a ponuka ledprodukt.sk.
V prípade LED svetiel a LED žiaroviek nevravíme iba o ich najznámejšej vlastnosti, akou je efektívna úspora elektrickej energie či o ekologických vlastnostiach spolu s dlhou životnosťou, ale takisto o moderných možnostiach a nových funkciách, medzi ktoré radíme aj výber teploty svetla, čo určite oceníme pri výbere osvetlenia na špecifické miesta alebo do konkrétnych miestností. Farba svetla dokáže zohrávať pomerne podstatnú úlohu z hľadiska atmosféry a celkového efektu žiarenia v danom priestore.Žiarovka.jpg

  • Teplota farby sa spravidla nachádza v určenej hranici od 1000 K do 10 000 K, pričom čím je počet Kelvinov (K) nižší, tým je sfarbenie viac do červena a naopak pri vyššom stupni chytá svetlo modrý nádych. Stredná hodnota počtu Kelvinov predstavuje neutrálne sfarbenie do biela.

Pre LED svietidlá je vlastne biela typickou farbou žiarenia, avšak ako už bolo spomenuté, na základe dosahu Kelvinov chytá nádych buď dočervena alebo naopak domodra a podľa teploty farby delíme žiarenie bežných LED žiaroviek na:Svetelný produkt LED.jpg

  • Teplú bielu (2700K – 3000K )
  • Studenú bielu (4000K – 5000K)

Pokiaľ teda hľadáte odtieň, ktorý by sa približoval klasickým žiarovkám, na aké sme boli donedávna zvyknutí, vhodnou voľbou je teplá biela farba, ktorá so sebou prináša nádych, respektíve odtieň klasickej žltkastej farby.
Naopak trochu odlišnou možnosťou je svetlo, ktoré je typické napr. pre kancelárske priestory, a teda žiarovky vyžarujúce studenú bielu farbu s nádychom domodra, čím vzniká efekt jasnejšieho a „čistejšieho“ žiarenia, aké však určite oceníte tiež v bežných interiéroch.