Letná dovolenka z pohľadu ekonomického chovania spotrebiteľa

Dni, kedy všetci naokolo nadávali na nekončiacu zimu, sú našťastie za nami. Teraz prichádzajú na rad dni, kedy sa z každého kúta bude ozývať mrmlanie, ako veľmi je horúco a ako sa nedá nič robiť. Nuž, presne ako všetko ostatné, aj leto má svoje „muchy“. Nie je však pochýb o tom, že sa ho už väčšina nevie dočkať a úpenlivo čaká na tých pár dní dovolenky a pobyt v zahraničnej destinácii. Koľko dní však zvoliť? Dá sa na výber dovolenky pozrieť z mikroekonomického hľadiska? Aké maximálne uspokojenie spotrebiteľ dosiahne a pri akom počte toto uspokojenie začne klesať?

pláž.jpg

Jedným z hlavných problémov, ktoré spotrebiteľ rieši, je fakt, koľko má daného produktu nakupovať. Poďme si na jednoduchom príklade priemerného slovenského občana ukázať a vysvetliť, čo presne predstavuje celkový a medzný úžitok.
Máme teda občana, ktorý sa rozhoduje, koľko dní dovolenky v obľúbenom Chorvátsku by bol pre neho najideálnejší. Je azda logické, že každý z dní, ktorý by mal v destinácii stráviť, mu neprináša rovnaké uspokojenie. Najšťastnejší bude v prvých dňoch svojej dovolenky – more bude vzácne, bronz na jeho pokožke bude naberať na obrátkach a návštevy najhlavnejších pamiatok ho budú fascinovať. Následne však bude nadšenie z dní strávených v destinácii upadať – more zovšednie, opálený už bude dosť a pamiatky bude mať pochodené. Kde teda nájsť tú hranicu ideálnej dovolenky premietnutú v počte dní?

Porovnanie spočíva v uspokojení každého ďalšieho dňa stráveného v Chorvátsku s jeho cenou. Povedzme, že za jeden deň zaplatí priemerne 75€. Prvý deň svojej dovolenky si cení natoľko, že by bol pokojne ochotný za neho zaplatiť 200€. S pribúdajúcimi dňami však nadšenie upadá, až samotný spotrebiteľ zistí, že za piaty deň na dovolenke je ochotný zaplatiť 75€. Ak by ostal v Chorvátsku i šiesty deň, jeho medzný úžitok je 50€, no zaplatiť by musel 75€. Toto jednanie by teda bolo neekonomické. Ak by však klesla cena jedného dňa na 50€, strávil by v destinácii o deň naviac.

dubrovník.jpg

Celkový úžitok tak predstavuje uspokojenie z celej dovolenky. Medzný úžitok potom prírastok uspokojenia z každej ďalšej jednotky. Je teda zaujímavé uvedomiť si, ako v prípade prostého výberu dovolenky každý z nás aplikuje princípy ekonómie a ani o tom nevie.

Publikováno v Nezařazené