Mobilné domy – pripojenie na kanalizáciu verzus vlastná čistička

Mobilné domy http://www.euro-mobilnedomy.sk/ sú výborným riešením pre všetkých, ktorí nechcú riešiť stavebné povolenia a iné zdĺhavé papierovačky, ktorým sa pri klasickej stavbe nevyhnete. Problém však nastáva vtedy, keď si chcete dom pripojiť na kanalizáciu. My dom využívame ako letné sídlo, teda ako chatu http://chaty-chalupy.pampeliska.cz/ na leto. Sídlo však znie trošku lepšie, že? Kúpili sme si pozemok na kraji dediny, elektrinu riešime cez slnečné konektory a vodu si do domu nosíme. V týchto smeroch sme teda nemuseli nič riešiť. Neustále vynášanie chemického záchoda alebo chodenie do lesa, však nie je úplne najpohodlnejšie. Kanalizáciu sme teda riešiť museli, a to chtiac či nechtiac.Malé jazierko na čistenie vody pri strome.jpg

Našťastie patríme k takým tým špekulantom, ktorí vedia aj bežné veci vyriešiť tak trochu nebežne. V našom prípade išlo o stavbu jazierka, ktoré slúži ako čistička, teda taká ekologická náhrada obyčajnej žumpy. Takéhoto riešenia sa naozaj nemusíte báť. Má v podstate len samé výhody. Hlavnou je však to, že nemusíte riešiť žiadne stavebné povolenie, o platí iba vtedy, ak jazierko nebude väčšie ako päť metrov štvorcových, to by ste totiž museli riešiť povolenie na stavbu jazierka.

Základné veci, pri zakladaní „jazierkožumpy“

  1. Jazierko môžete stavať len na pozemku, ktorý vlastníte.
  2. Dopredu si poriadne naštudujte čo a ako v takomto jazierku musí byť. Ide najmä o jeho veľkosť, rozdielne hĺbky a hlavne nasadenie správnych rastlín.
  3. Dobre si premyslite jeho umiestnenie. Malo by sa nachádzať dostatočne ďaleko od domčeka, pretože počas veľmi teplých dní sa nejakému minimálnemu zápachu nevyhnete. Jazierko by taktiež nemalo byť na slnku, ale skôr v tieni.

Tri mobilné domy na lúke vedľa seba.jpg

A čo žumpa či kanalizácia?

Ak ste skôr za klasické riešenia a chcete riešiť pripojenie na kanalizáciu či žumpu, možno si ušetríte trošku fyzickej roboty, no pamätajte, že stavebné povolenie bude nutné. Za pripojenie navyše budete musieť zaplatiť, pretože kopať niekoľko kilometrovú ryhu v zemi ručne, je asi trošku nereálne.