Najlepšie filmy všetkých čias

Kultúra sa nepochybne spája i s filmovým plátnom. Ak sa to tak vezme, ku každému obdobiu si v podvedomí radíme i nejaký film, ktorý bol v tej dobe populárny a akýmsi spôsobom pre určité obdobie charakteristický. Kvalitný film v nás totiž dokáže vyvolať silný emotívny zážitok a je tak súčasťou našej kultúry i histórie. V tomto článku budeme venovať pozornosť niektorým z tých najvydarenejších a najpopulárnejších filmov všetkých čias.

tv

Občan Kane, Krstný otec, Vykúpenie z väzenia Shawshank. Toto sú oficiálne tri najlepšie filmy všetkých čias a každý z týchto titulov je nám už pravdepodobne veľmi dobre známy. Pocítil som potrebu venovať im pozornosť aspoň v tomto zmysle, ale neprišiel som tak v podstate s ničím zaujímavým, iba omieľam starú pesničku. Pri všetkej úcte k týmto dielam sa tak pozrime i na iné, ktoré v rebríčku najlepších filmov nájdeme takisto.

Pulp Fictionje filmom, ktorý sa aj napriek svojej skazenosti radí na veľmi vysoké priečky. Ale práve tá skazenosť je poznávacím znakom filmovej tvorby Quentina Tarantina. Práve kvôli svojej tvorbe je považovaný za génia, aký dokáže z ľudskej skazenosti vytvoriť populárne dielo. Tento film sa radí k jeho najúspešnejším, ako aj najúspešnejším z pohľadu kinematografie celkovo. Ak máte radi čierny humor či komédiu miešanú s brutálnym krimi, určite jednoznačná voľba.

Dobý, zlý a škaredý je typickým westernom, v ktorom hrá hlavnú rolu žijúca legenda (vtedy ešte mladý) Clint Eastwood a radí sa vôbec k najlepším filmom všetkých čias. Ide o jednu z prvých, ranných rolí tohto herca, ktorá sa jednoznačne poznamenala na jeho imidži drsného kovboja v nasledujúcich westernových filmoch, kde hral hlavné úlohy tak, ako ho poznáme.

kino

12 rozhnevaných mužov je vo svojom žánri takou raritou. Práve raritný dej a hlavne pointa tohto filmu ho radí k najpopulárnejším filmom všetkých čias. Dej sa síce celých 90 minút odohráva iba v súdnej sieni, ale hodnotná vlastnosť tejto drámy je práve jej dej a podstata. Máte dosť odvahy verejne presadiť svoj názor, alebo sa len ticho pridávate k väčšine? Práve táto otázka vám bude blúdiť hlavou potom, ako film dopozeráte.

Publikováno v Nezařazené