Oprášte knihu

Pre niektorých čítanie kníh už vyšlo z módy. Pre množstvo ľudí je to zastaraný spôsob ako si pozrieť film alebo zahrať si počítačovú hru. Pravdupovediac v dnešnej dobe knihu nahradilo pozeranie filmov. Avšak kniha môže poskytnúť jedinečný a nezabudnuteľný zážitok na ktorý nie je vyhradený žiadny čas tak ako je tomu pri filme. Zakaždým keď čítame knihu vytvárame si novú spomienku na to čo sme čítali.. Často sa čítanie považuje za niečo veľmi nudné, zastarané a za stratu času.

kniha

Čítanie rozvíja mnohé schopnosti. Pri čítaní sa nielen prijímajú nové informácie, ale zároveň sa posilňuje mozog pri ich uchovávaní. Vznikajú tak nové nervové prepojenia, čo pomáha udržiavať pamäť v dobrej kondícií. Pri čítaní sa naša myseľ premiestňuje na miesta, kde zabúdame na vlastné každodenné problémy čo znamená, že čítanie je skvelým spôsobom ako odbúrať stres. Keď sa hlboko ponoríme do deja knihy, nie sme ešte ani len v polovici a už si predstavujeme ako by to mohlo alebo ako to bude pokračovať. Čítanie výrazne podporuje našu predstavivosť a tvorivosť. Taktiež podporuje kreatívnosť, kedy rôzne nápady môžeme čerpať práve z nami prečítaných kníh. Štúdia ukázali, že stačí 10 stránok knihy pred spaním a ráno sa človek zobudí omnoho oddýchnutejší. Faktom je, že na čítanie by sme si mali pravidelne nájsť čas, pretože pre našu myseľ má čítanie podobný účinok ako cvičenie pre naše telo.

knížka

Dnešná doba je veľmi rýchla a stresujúca. Mnohí z nás sú rozlietaný na každú stranu a aj pozornosť venujú viacerým veciam a situáciám naraz. Dokážeme pracovať, pritom sledovať emaily, sociálne siete dvíhať telefóny a mnoho iného naraz. Avšak akonáhle sa ponoríme do deja knihy, sústredíme sa výlučne na jeden príbeh a netrieštime našu pozornosť na viaceré strany. Tým zrelaxujeme našu myseľ a zároveň trénujeme svoju sústredenosť. 

Publikováno v Nezařazené