Povedzme áno LED produktom

Ak sa dnes zamyslíme nad výberom vhodného osvetlenia, môže to byť trochu zložitejšie. Nie, že by na trhu nebolo kvalitné či nápadité osvetlenie, ale presne naopak, trh nám poskytuje viacero zaujímavých alternatív, ktoré môžu dodať našej miestnosti tú najlepšiu možnú atmosféru. A ako by toho nebolo málo, dnešným inovatívnym osvetlením výrazne ušetríme odberom elektrickej energie, navyše má skutočne dlhú životnosť. Takéto osvetlenie čaká už iba na nás a nesie názov LED.

zdroj

V podstate už nejde o žiadnu novinku, ale o revolučný krok vpred, ktorý dnes využíva prakticky každá domácnosť, firma, či podnik. Nielenže touto cestou hospodárime ekologicky, ale navyše aj výhodne z finančnej stránky, čo sa nám ukáže na nižších poplatkoch za elektrinu už po niekoľkých mesiacoch.

Novšia, úspornejšia cesta je vlastne logickým následkom nášho každodenného využitia svetelných zdrojov a hlavne našej odkázanosti na nich. Svetlom žiarime takmer stále a pri každej činnosti, vo veľkom sa to týka i výrobní, hál, či pracovísk. A takáto odkázanosť na takmer nepretržitú spotrebu svetla predsa nemohla ísť ďalej rovnou cestou s vysokým odberom elektriny, za aký bola zodpovedná technológia fungujúca na princíp rozžiarenia halogénového vlákna. Tento princíp je však už našťastie minulosťou a dnes využívame LED, čiže svetlo vyžarujúcu diódu, aká je dnes súčasťou takmer každého svetelného spotrebiča.

nabíječka

Okrem výrazne dlhšej životnosti a úspornejšej forme žiarenia sa ale stretneme s ešte jedným rozdielom, ktorý sa týka ich napájania. Napríklad taká dnes už čoraz bežnejšia, populárna voľba vo forme LED pásikov má 12 V, ako aj iné, podobné úspornejšie produkty disponujú 12 V, poprípade 24 V. K správnemu napojeniu 12 V svetelných zariadení a k ich následnému funkčnému využitiu tak budeme potrebovať zdroj 12v. Ten môže mať podobu bežného adaptéra, ale aj iných, nápaditejších foriem podľa možností využitia. V tom spočíva zásadnejší rozdiel týkajúci sa napájania.