Poznáte zdravotné výhody pitia kávy?

Výhody pitia kávy by sa dali rozpísať do celej knihy. My však vieme, že v dnešnej uponáhľanej dobe sú stručnosť a vecnosť tým najlepším kľúčom k poznaniu. Preto sme si pre vás pripravili stručného sprievodcu zdravotnými benefitmi pitia kávy. Poznáte ich všetky?

471_sachets-cafe-bio-entkoffeiniert

1. Káva vás povzbudí

Po vypití šálky kávy sa do tela dostáva kofeín. Ten sa následne vstrebáva do krvi a putuje až do mozgu. Akonáhle sa kofeín dostane do cieľa, začne pôsobiť na viaceré nervové pochody. Jedným z týchto pochodov je aj blokáda inhibičných dráh, vďaka čomu dokáže posilniť pamäť, zlepšiť náladu alebo zrýchliť reakcie.

2. Káva obsahuje esenciálne živiny

Nech už popíjate klasickú kávu alebo kávu bez kofeínu, dostávate do tela množstvo významných nutrientov. Jediná šálka kávy obsahuje riboflavín (vitamín B2), kyselinu pantoténovú (vitamín B5), niacín (vitamín B3), horčík, draslík a mangán. Spomenuté látky síce nie sú obsiahnuté v odporúčanom dennom množstve, no ak si doprajete aj niekoľko šálok denne, k odporúčaniam sa ľahko priblížite.

3. Káva chráni pečeň

Pečeň je v našom tele kľúčovým orgánom pre filtrovanie krvi, odbúravanie škodlivín a tvorbu esenciálnych látok pre celý organizmus. Viaceré štúdie poukazujú na to, že ak popíjate za deň 4 a viac šálok kávy, znižujete riziko vzniku cirhózy pečene o 80 %.

4. Káva je bohatý zdroj antioxidantov medzi potravinami

Antioxidanty sú významné chemické látky, ktoré v našom tele bránia tvorbe reaktívnych foriem kyslíka. Káva je spomedzi ostatných potravín jedným z najbohatších zdrojov antioxidantov, vďaka čomu znižuje riziko vzniku rakovinových a iných ochorení. Množstvo antioxidantov však neobsahuje len klasická káva, ale aj káva bez kofeínu.

294_916-bio-instantni-kava-bez-kofeinu-100-g

5. Káva znižuje riziko vzniku viacerých ochorení

Kombinácia zdraviu prospešných látok dáva káve vlastnosti, vďaka ktorým znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby, demencie či Parkinsonovej choroby. Jedná sa o časté neurodegeneratívne ochorenia, ktoré v dnešnej dobe nedokážeme nijak vyliečiť. Káva môže pomôcť aj v boji proti depresiám vďaka svojim povzbudivým účinkom na náš organizmus.

Káva je neoddeliteľnou súčasťou každého dňa mnohých z nás. Nech už si radi pochutnávate na káve bez kofeínu alebo tej klasickej, dávate svojmu telu mnoho prospešných látok. Aj pri káve však platí, že všetkého veľa škodí, a tak vám odporúčame, aby ste neprekračovali maximálnu dennú dávku.