Práca popri štúdiu

Byť študentom v dnešnej dobe je naozaj pomerne dosť náročné. Niektorí však majú tú výhodu, že si nemusia zarábať na to, aby napríklad mohli doštudovať alebo zaplatiť si internát. Avšak, sú tu aj takí, ktorí sa ešte aj vo svojich študentských časoch musia zaoberať prácou, peniazmi a každé ráno sa budia s tým, že im stále niečo chýba. Pracovať popri štúdiu je pomerne dosť náročné, ale taktiež záleží na tom, aké štúdium ste si vybrali, pretože určite existujú odbory, ktoré nie sú až tak ťažké, v škole a celkovo nad knihami nemusíte stráviť pol života, ale taktiež sú tu aj také, nad ktorými uvažujete, prečo ste si ich vlastne vybrali, pretože tam na sebe musíte veľmi pracovať. Popri štúdiu sa však určite pracovať dá.

bankovky.jpg

Dôležité však je, aby ste si toho na seba nevzali viac, než dokážete utiahnuť, pretože tým môžete uškodiť hlavne sebe. Dosiahnete tak tým len to, že ani prácu ani štúdium nebudete vykonávať na sto percent. Aj keď si už nájdete prácu popri študovaní, myslím si, že je veľmi dôležité, aby ste si dali záležať, v akej sfére to bude. Najlepšie je, ak začínate pracovať na mieste, ktoré súvisí s tým, čo študujete. Naberáte prax a má to pre vás veľmi veľký význam. Možno si takto nájdete aj svojho budúceho zamestnávateľa, ktorý vás ochotne a s veľkou radosťou po ukončení štúdia prijme do firmy.

kuchyně v restauraci.jpg

Samozrejme, možností je veľa a aj vy môžete pracovať kdekoľvek. Či už sa rozhodneme pre brigádu v rýchlom občerstvení, v obchode alebo si vyberiete niečo celkom iné. Je to iba na vás, ale aj tu platí, že je lepšie ak si nájdete niečo, čo vás skutočne baví. Zákazníci si to určite všimnú a aj vy sa budete do práce tešiť. Je jasné, že to nie je na celý život, ale pár dní, mesiacov, možno rokov takto určite prežijete a je veľmi dôležité, aby ste robili to, čo máte radi a nechodili tam znechutený iba kvôli peniazom. Prácu alebo brigádu popri štúdiu môžem len odporučiť, pretože je to skvelá príležitosť, ako nabrať prax, zručnosti a naučiť sa novým veciam, prípadne aspoň trochu okúsiť, ako to funguje v bežnom živote zamestnaného človeka.

Publikováno v Nezařazené