Semená z tekvice nevyhadzujte. Dokážu naše telo zbaviť parazitov.

Tekvica obyčajná (Cucurbita pepo),  patrí do čeľade tekvicovitých rastlín. Ide o jednoročnú plodinu, ktorú u nás pestujeme hlavne ako zeleninu určenú na konzumáciu. Niektoré časti tekvice, sa však používajú aj vo farmaceutickom priemysle, pretože obsahujú veľa prospešných látok.

dýně
 
Semená nikdy nevyhadzujte
 
Semená tekvice sú bohaté hlavne na oleje. Ich vnútro zbavené tvrdého obalu, sa používa ako prísada do viacerých liečiv. Rovnako tak slúžia aj na výrobu tekvicového oleja, ktorý stále získava na svojej obľube. Okrem toho, že je pre nás prospešný zo zdravotného hľadiska, je aj neskutočne chutný. Semená obsahujú aj vysoké množstvá silice, bielkovín, lecitínu, epoxidy, cukry, saponíny a glykozid peponosid.
 
Semená tekvice, boli už oddávna veľmi cenené v ľudovom liečiteľstve. Používali sa hlavne ako prostriedok na zbavovanie vnútorných parazitov, konkrétne cudzopasných červov. Tie nemajú len zvieratá, ale i my ľudia. Účinkujú najmä na pásomnice a hlísty, odborne nazívané askaridy.  Tento účinok tekvicových semien, bol neskôr potvrdený aj viacerými farmaceutickými výskumami.
 
Ako dostať červy z tela
 
Aby sme týmto spôsobom dostali červy z nášho tela, je potrebné semená skonzumovať v pomerne vysokých dávkach. Približne dvesto gramov rozdrvených semien, sa zmieša s vodou a kvapkou sirupu. Táto zmes sa rozdelí na dve porcie. Po skonzumovaní prvej, si dáte polhodinovú pauzu a následne zjete aj druhú dávku. Takzvané kukurbitacíny červy iba omráčia. Aby sme ich dostali von z tela, je potrebné približne dve až tri hodiny po skonzumovaní druhej dávky rozdrvených semien, použiť ricínový olej. Ten obsahuje látku laxans, ktorá sa postará o vyplavenie cudzopasných červov von z organizmu. Celý proces je možné zopakovať po niekoľkých dňoch. Najskôr však o tri dni.

polévka
 
Vždy sa poraďte s odborníkom
 
Tak ako pri všetkých prírodných liečivách, je aj v tomto prípade, potrebné celý postup konzultovať s lekárom. Najmä ak hovoríme o deťoch, alebo o ľuďoch, ktorí trpia na iné ochorenia.