Študujte, čítajte, učte sa nové veci. Vek nie je obmedzením.


„V zdravom tele, zdravý duch“. Platí to však aj naopak. Stav našej mysle veľmi úzko súvisí s fyzickým zdravím. Ľudia vo vyššom veku mnohokrát začnú upadať na tele i na duši, pretože stratia zmysel života. Návšteva detí či vnúčat je samozrejme príjemným spestrením dňa. Čo však s desiatkami hodín medzi tým? Ak vaši starí rodičia trávia dni na gauči pred televízorom, skúste ich trošku „nakopnúť“.

starci
 
Cudzie jazyky
 
Ak by ste svojej babičke navrhli štúdium nemčiny, či angličtiny, asi by na vás pozerala ako na blázna. Avšak práve štúdium cudzej reči podporuje rozvoj sivej mozgovej kôry. Touto témou sa zaoberali Britskí vedci, ktorým sa tiež podarilo dokázať, že sa pri tejto aktivite zvyšuje hustota neurónových prepojení v mozgu. Zjednodušene by sa dal tento jav prirovnať k rastu svalstva pri cvičení.
 
Technológie
 
Dnešné technologické vymoženosti ponúkajú ideálny spôsob učenia sa. Pre mladých ľudí nie je prezeranie videí na internete ničím komplikovaným. Pre staršie generácie, je však takáto aktivita úplnou neznámou. Samozrejme česť výnimkám. Tablet a prístup k internetu môže ľuďom na dôchodku otvoriť nespočetné množstvo obzorov. Nenechajte sa odradiť negatívnym postojom vašej mamy, alebo babky. Skúste ich na internet „namotať“ cez online kuchárske knihy, videoklipy s hudbou ich mladých čias, alebo čímkoľvek o čo sa zaujímajú. Ide samozrejme o veľmi individuálnu záležitosť. Ak budú ochotní naučiť sa čo i len spustiť youtube, prihlásiť sa na mail, alebo nájsť konkrétny recept, máte vyhrané.
 
Antistresové maľovanky
 
Antistresové maľovanky sa v posledných rokoch stali hitom. Ak si môžu maľovať dospelí, prečo by nemohli aj tí starší- dospelí? Výtvarná činnosť pôsobí na ľudskú psychiku veľmi pozitívne. Psychológovia maľovanky prirovnávajú k mandalám, ktoré slúžia na akési duševné upokojenie. Práca s farbami tiež na človeka pôsobí upokojujúco. Starší ľudia by si mali vybrať maľovanky s väčšími tvarmi, keďže tie príliš maličké zaťažujú zrak. Táto aktivita tiež napomáha k rozvoju a udržaniu psychomotorických zručností. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že akákoľvek tvorivá činnosť pôsobí na ľudskú psychiku pozitívne.
 
kniha

Krížovky
 
Krížovky môžu na prvý pohľad vyzerať ako veľmi nudná aktivita. Pravdou je však to, že sú veľmi ideálnou aktivitou na precvičovanie mozgu. Nielenže je potrebné rozmýšľať vo chvíli keď krížovku lúštite, musíte si toho i veľa pamätať.
 
Ak vaši starí rodičia patria medzi ľudí, ktorí obľubujú spoločnosť, môžete im navrhnúť návštevy univerzity tretieho veku, alebo klubu pre seniorov v ich meste či dedine. Tieto centrá ponúkajú širokú škálu aktivít. Nájdu sa tu výtvarné, pohybové aj vzdelávacie činnosti.

Publikováno v Nezařazené