Uchované spomienky

Je pravdou, ak poviem, že fotoslužby a služby fotoateliérov v dnešnej dobe už nie sú tak často využívané ako niekedy?
Je to zaujímavé zistenie, ale väčšina mladých ľudí tieto kamenné obchody nepozná. Prečo je to tak? V minulosti sa fotoaparát vyskytoval v rodinách len zriedkavo alebo vôbec. Ak si chcel po sebe niečo zanechať, niečo, čo by ťa blízkym pripomínalo, nechal si sa zvečniť buď maľovaným portrétom alebo portrétom vo forme fotografie. Ale dnes, v dobe najväčších vymožeností, sa čaro skutočnej fotografie vytráca. Dnes už existuje mnoho možností. Každá domácnosť vlastní fotoaparát a každý člen rodiny má najnovšiu a špičkovú verziu telefónu.

fotoaparát.jpg

Sociálne siete sa len tak hemžia množstvom selfie a fotiek, upravených rôznymi filtrami, ktoré zachytávajú rôzne momenty života. Ale patria tieto fotky len do virtuálneho sveta? Je to skutočné zachytenie tých pekných okamihov? Nechýba ti dotknúť sa fotografie? Držať fotku v ruke a cítiť, ako ti pri tom chveje srdce? Nechýba ti, ten pocit, keď čakáš, kým ti v ateliéri vyvolajú fotky a ty sa už nevieš dočkať? To, že ich môžeš ukázať deťom, vnúčatám, pravnúčatám?
Áno, „je veľmi dôležité“ pridávať na sociálne siete každú minútu svojho života. Veď mať niečo len a len vlastné, svoje malé tajomstvo uchované v malej škatuľke pod posteľou sa už nenosí.

snímnky.jpg

Všetko sa dnes zálohuje v počítači. Ak si už chceš vytlačiť fotku, spraví sa to v pohodlí domova. Viete si predstaviť, aká neskutočne krásna atmosféra je v takých fotoateliéroch? Pamätáte si ešte na filmy, ktoré vaši rodičia chodievali vyvolávať? Neprináša to viac radosti ako len mať fotku v mobile, ktorú aj tak musíš šupnúť do počítača, aby si mal viac miesta v mobile? Ako sa rozhodneš?
Predstav si, ako vyberáš malú škatuľu alebo fotoalbum spod postele, ako ju otváraš a ako svojim deťom rozprávaš o každom jednom okamihu zachytenom na fotke. A oni si ju môžu odložiť a ukázať ju tvojim vnúčatám. Veď moderná technológia  sa tak vyvíja, že čoskoro sa budú počítače a telefóny stávať „OUT“. Ale tí, ktorí milujú čaro fotografií sa báť nemusia.