Žalúzie alebo závesy?

Neviete sa rozhodnúť medzi žalúziami, alebo klasickými závesmi? Prečítajte si o ich výhodách a nevýhodách.

 
stolička

Závesy a záclony
 
Záclony a závesy patria ku klasike. Nepochybne pôsobia veľmi esteticky a priestor vedia celkovo veľmi zútulniť. Na výber máte množstvo tvarov, vzorov a farieb, ktorými viete svoj interiér veľmi pekne doplniť. Výhodu je nepochybne i to, že máte na svojich oknách neustálu ochranu proti zvedavcom z vonku a zároveň cez záclony preniká dostatok svetla.
Tento interiérový doplnok má však aj niekoľko nevýhod. Asi medzi hlavné patrí usádzanie prachu a iných nečistôt. Jediný spôsob ako textíliu očistiť, je vložiť ju do práčky, alebo oprať ručne. Keďže závesy aj záclony patria k jedným z najväčších lapačov prachu v našej domácnosti, mali by ste to robiť pravidelne a nie raz za rok, napríklad na Vianoce.
Nehovoríme ani o najlepšej alternatíve do malých bytov, pretože niektoré farby a vzory vedia priestor opticky dosť zmenšiť. Nepochybnou výhodu je hlavne ich nízka cena.
 
Žalúzie
 
Žalúzie sa tešia obľube najmä v posledných rokoch. Mohli by sme povedať, že do módy vošli spolu s plastovými oknami. Množstvo firiem ponúka výrazné zľavy, alebo inštaláciu zadarmo, pokiaľ si žalúzie zakúpite rovno pri výmene okien. Samozrejme nehovoríme o tej najlacnejšej alternatíve, ale niekedy sa oplatí zainvestovať pár eur navyše. Nepochybnou výhodou žalúzií je ich jednoduchá údržba. Na rozdiel od klasických závesov sa na nich po prvé zachytáva o čosi menej prachu. Umývať ich však musíme aj napriek tomu, pretože nejaká tá nečistota sa na nich predsa len nájde. Stačí použiť vlhkú handru a čistiaci prípravok. Nemusíme ich skladať ani pri umývaní samotných okien čo je veľká výhoda. Sú praktickým riešením do malých bytov, keďže opticky nezmenšujú priestor.

interiér

Nepraktické je, že aj keď žalúzie nastavíme do odkrytej polohy, do miestnosti sa nám dostane omnoho menej svetla. Riešením je samozrejme ich vťahovať celé.
Musíme taktiež počítať s o čosi vyššími nákladmi na ich opravy. Ak sa nám pokazí šnúrka na ich ovládanie, alebo pretrhne lanko, ktoré drží jednotlivé časti pokope, musíme si zakúpiť originálny materiál na opravu a ak nepatríme k zručným domácim majstrom, budeme si musieť zaplatiť aj za opravára.

Publikováno v Nezařazené