Zerowaste domácnosť

Zerowaste, teda žiadny odpad. Veľký hit posledných rokov, ktorý si získava čoraz viac nadšencov. Ako sa však hovorí, všetkého veľa škodí a to platí aj o bezodpadovom živote. Bohužiaľ, veľa ľudí stráca čaro svojho domova premenou na ultra zerowaste domácnosť. Ako sa správať ekologicky a udržateľne a zároveň zachovať atmosféru domáceho krbu?recyklace.jpg
Odporúčame nezačať so zmenami sprudka. Každý deň môžete urobiť jeden malý krok, napríklad odmietnuť jednorazové viečko na hrnček kávy v meste. Alebo iba nekúpiť to, čo reálne nevyužijete.
Začnite od seba a nesnažte sa zrazu „refromovať“ celú domácnosť. Ak ste žena, môžete vyskúšať menštruačný kalíšok alebo aspoň látkové vložky. Je to eko zmena, ktorú takmer nikto nepostrehne a predsa odľahčujete prírodu! Ak ste muž, môžete vyskúšať napríklad tuhé kockové mydlá ako alternatívu sprchového gélu alebo šampónu na vlasy.
Ak máte deti, môžete ich zapojiť do výroby kompostéra do bytu. Naozaj nesmrdí a jeho výroba je veľmi jednoduchá. Budete potrebovať len tri nádoby, do ktorých vyvŕtate s deťmi diery rôzneho priemeru a nakoniec ich zmontujete tak, aby tvorili jeden celok. Vermikompostér osadíte dážďovkami, pridáte substrát a je to! Deti sa môžu prakticky učiť ako funguje kompostovanie a ako nespotrebované zvyšky „miznú“ a premieňajú sa na hlinu v spodnej časti vermikompostéra. Ide o maličkú zmenu, ktorá nezasiahne vašu domácnosť vo veľkom desivom štýle.
Môžete tiež využiť staré zošity ako poznámkovače miesto kupovania nových kancelárskych papierov.odpad.jpg
Čo naopak neodporúčame je zbesilý nákup eko-zerowaste vecí a razantné vyhadzovanie ich plastových alternatív. Okrem toho, že vystrašíte celý dom, prispejete k tvorbe ďalšieho odpadu tým, že vyhodíte ešte funkčné (hoci plastové a neekologické) veci. Nenúťte tiež všetkých členov rodiny prejsť na rovnakú filozofiu. Môžete im ukázať cestu, ale rozhodnúť sa musia oni sami.