Zvieratá liečia

Zvieratá majú na ľudí priaznivý vplyv. Opantajú si naše duše, získajú si naše srdcia, stávajú sa členmi rodín. Vracajú nám to svojou oddanosťou, vernosťou a aj priateľstvom, ktoré je naveky. Zvieratá nám toho dávajú oveľa viac… vedia liečiť. Pomáhajú nám zotaviť sa z rôznych zdravotných problémov – fyzických aj psychických.

kůň

Hypoterapia
Liečba pomocou koňa. Tento druh terapie sa využíva pri liečbe pohybového aparátu, zlého držania tela a pri niektorých degeneratívnych chorobách nervovej sústavy. Vďaka jazde na koni je ľudské telo nútené koordinovať vlastný pohyb, musí sa snažiť udržať v rovnováhe, zosúladiť pohyby s pohybmi koňa. Hipoterapia má priaznivý vplyv na stabilizovanie chrbtice a spevnenie chrbtových svalov. Vplýva aj na psychiku človeka. Nedôvera, nízke sebavedomie, sociálna izolovanosť, pocit úzkosti, autizmus,… hipoterapia pomôže aj s týmto. Ustráchané, tiché a nesmelé deti získajú pri jazde na koni a starostlivosti o koňa odvahu a sebavedomie.

pes

Canisterapia
Liečba pomocou psa. Pes je najvernejším priateľom človeka – nie je to len fráza, kto už toto zviera má, alebo mal vie že je to pravda. Tieto zvieratá majú na nás priazniví vplyv či už ich máme za účelom liečby, alebo len ako spoločníkov vo chvíľach samoty. Starajú sa o našu psychickú a aj fyzickú pohodu. Pomôžu nám zbaviť sa stresu, depresie, pravidelné vychádzky, ktoré musíme absolvovať so psom nám znížia hmotnosť, zaženú pocit osamelosti, zbytočnosti a sociálnej izolácie.  Canisterapia sa uplatňuje hlavne ako psychoterapeutická metóda. Povzbudzuje nárast imunity cez psychiku. Pri tejto terapii dochádza pes s majiteľom sa chorým človekom. Touto metódou sa liečia pacienti s detskou mozgovou obrnou, mentálne postihnutí, autisti, ale prítomnosť psa výrazne zlepší náladu aj pacientom v nemocniciach, alebo starým ľudom v domovoch dôchodcov.

Publikováno v Nezařazené