Ako na choroby z cestovania?

Veľa ľudí nevie, že všetky reakcie človeka na neznáme pohyby (lode, autá, autobusy, vlaky, lietadlá) sa nazývajú nauzeoa, čiže morská choroba. Morská choroba je známa už z histórie, je presne taká stará, aká stará je plavba na lodiach. Zvykne zmiznúť sama po dvoch až troch dňoch, no je veľmi nepríjemná a každý, kto ňou trpí, sa jej chce čo najúčinnejšie vyhnúť.
sochy v Chile
Lieky
Na toto je potrebné dávať si obzvlášť veľmi veľký pozor. Lieky na takéto druhy nevoľnosti z cestovania sú často spôsobené psychickými vplyvmi oveľa viac ako telesnými, preto je veľmi dôležité si určite dobre premyslieť či nejaké užijete. Najmä kvôli možným vedľajším účinkom, ktorými býva často ospalosť. No možno niektorí ľudia práve túto vlastnosť preferujú.

Ťažkosti
U každého človeka sa táto choroba prejavuje inak. U niekoho len bolesťami brucha a točením hlavy. No u iných ľudí to vie prejsť až do takzvanej ťažkej formy morskej choroby, ktoré sa môže stať veľmi nebezpečné.

Liečba bez liekov
Na každého človeka platí niečo iné, no zaužívaných je niekoľko pravidiel, ktoré sú väčšinou účinné pri všetkých, ktorí trpia takýmito ťažkosťami. Základom pri jazde autom alebo autobusom je bezpodmienečne sedieť v smere jazdy. Je veľmi vhodné robiť počas jazdy aj prestávky, kedy si môžete vyjsť na čerstvý vzduch a trochu sa prejsť, to však nevyhovuje úplne každému. Počas plavby na lodi sa zdržujte v strede, tam sa objavuje najmenej pohybov, ktoré by vás mohli vyrušiť z komfortnej zóny.
vlakové koleje
Podobne to platí aj v lietadle, kde výkyvy vnímate v strede najmenej. Od cestovania vás odpúta počúvanie hudby cez slúchadlá, hlavu držať rovno a pozerať sa pred seba. Určite by ste nemali jesť nič ťažké, vyhýbajte sa tukom. Takisto by ste sa mali vyhnúť káve, mliečnym výrobkom a aj alkoholu, ktorý vás určite neupokojí. Skôr by sa dalo povedať, že budete náchylnejší na bolesti a takisto sa vám môže zdať, že sa všetko navôkol vás točí. Choďte na cestu odpočinutý a bez zbytočného stresu.

Publikováno v Nezařazené