Ako to prežívame my

1. Novorodenec
Prvé obdobie je často náročné. Novorodenec papá, spí, kaká, ciká a hlavne — hlasno sa ozýva v ktorúkoľvek dennú, či nočnú hodinu. Rodičia zažívajú vyčerpanie, frustráciu, že dieťatku nerozumejú, ďalšie vyčerpanie, ale hlavne: veľa a veľa radosti, pretože k tomu malému stvoreniu pociťujeme napriek všetkým tým ťažkostiam nesmiernu lásku.

holčička

2. Dojča
Bábätko rastie. Rozvíja sa jeho motorika, začína objavovať, že ústa neslúžia len na krik a papanie, ale dajú sa používať aj na hovorenie. Zatiaľ mu síce nerozumieť, ale to nevadí. Rodičia sú zväčša o niečo viac vyspatí ako prvé týždne. O to viac prežívajú radosť z prvého prevrátenia sa na chrbátik či bruško, a hlavne — z prvých úsmevov! Tie sa začínajú objavovať už okolo šiesteho týždňa.

3. Batoľa
Dieťatko robí nesmierne pokroky. Zdá sa, že každý deň sa naučí niečo nové. Začne samostatne chodiť, naučí sa samo ísť na nočník, rozpráva a učí sa samo jesť, na ihrisku objavuje iné deti. Zatiaľ sa s nimi veľmi nepohrá, skôr si od nich vezme hračku, či pokazí koláčik z piesku, ale aj to patrí k jeho vývoju. Pre rodiča sa tu začína nová etapa — dovoliť dieťaťu byť samostatné vo veciach, na ktoré už je zrelé a pomôcť mu naučiť sa ich. Nie je to dôležité iba preto, aby sme mali menej roboty s obliekaním alebo kŕmením, ale aj preto, že dieťa si utvára
sebavedomie.

chlapec

4. Predškolský vek
Naše dieťa ide do škôlky. Je to radosť, sme hrdí, no zároveň pociťujeme kúsok nostalgie — už to nebude bábätko, nebude celý deň s nami. Nájde si kamarátov a cez deň sa na jeho pokroky budú pozerať učiteľky. Keďže je v tomto období nesmierne zvedavé, bude sa dookola pýtať: „Prečo?“ Čaká nás nová úloha. Nebudeme ho kŕmiť lyžičku po lyžičke jedlom, ale odpoveďami. Tento vek je ideálny na rôzne spoločné aktivity, pri ktorých si spolu užijete veľa zábavy.

5. Školský vek
Ak sme pred tým ešte nemali dojem, že naše dieťa rastie akosi prirýchlo, tak teraz ho mať budeme. Každý deň príde s niečím novým. Každý deň sa niečo naučí. Jeho osobnosť dostáva iné črty. Nie nové, ale iné, zrelšie. Prvé roky sa doma ešte veľa hrá. Neskôr zamení hračky za počítač a mobil, ihrisko za šport alebo prechádzku s priateľmi. Stáva sa stále viac samostatnejším. Rodiča čaká prechod do dospievania. Potrebujete si nájsť nové spôsoby komunikácie. Je to často náročná no krásna úloha — vaše dieťa sa mení na dospelého človeka. A vy ste neustále pri tom.

Publikováno v Nezařazené