O vedeckých schopnostiach Alberta Einsteina nepochybuje nik na svete. Preto niet najmenších pochybností o jeho výroku „Keď umrie posledná včela ľudstvo vymrie do troch rokov“. Možno tomu ani nechcete veriť, ale je to fakt, ktorý potvrdzujú viaceré vedecké štúdia a aj samotná logika. Vďaka včelám a ich zbere peľu dochádza k opeľovaniu a tvorbe plodov. Kvety rastlín sa vďaka nim zmenia na plody, ktoré sú pre ľudskú existenciu životne dôležité.
Aby naša existencia bola zaistená včely musia vynaložiť množstvo úsilia a energie. Viete koľko kvetov musí opeliť aby nazbierala lyžičku medu? Koľko kilometrov pri tom nalieta a pod?.
Zaujímavosti zo sveta včiel
- Peľ zbierajú len robotnice. Jedna robotnica žije asi 6 týždňov a za ten čas stihne vyprodukovať jednu dvanástinu lyžičky medu (čajovej). Počas chladných mesiacov, kedy kvety nie sú môže jedna robotnica žiť aj 9 mesiacov.
- Na jedno kilo medu je potrebné opeliť 2 až 3 milióny kvetov čo v prepočte na vzdialenosť predstavuje takmer 180 tisíc kilometrov
- Na jedno kilo tejto sladkej pochúťky pracuje cca 8 tisíc včiel.
- Lietajú rýchlosťou 65 km za hodinu
- Môžu letieť až 7 km od úľa. Dlhšiu vzdialenosť by už nezvládli.
- Komunikujú tancom – pri návrate do úľa dajú tancom ostatným včelám vedieť kde, ktorým smerom, ako ďaleko peľ je a aj aká je jeho kvalita
- Odnesie až dve tretiny svojej hmotnosti.
- Niektorými schopnosťami sa môžu rovnať žralokom. Žralok zacíti kvapku krvi v mori a včely zas zacítia zrniečko peľu aj na niekoľko kilometrov
- Tak sa zdá, že dokážu rozoznávať ľudské tváre. Na potvrdenie tohto zistenia ešte nie sú dôkazy, ale pracuje sa na tom.
- Každá včela má od narodenia pridelenú prácu, ktorú bude počas krátkeho života robiť – zbierať peľ, hľadať náleziská, strážiť vchod úľa,… v roji ale nájdete aj jedince, ktoré vystriedajú niekoľko povolaní.
Med – produkt včelieho spoločenstva
Med je jediným produktom hmyzu, ktorý môže človek konzumovať. Žiadny iný hmyz nič také neprodukuje. Tento produkt sa nikdy nepokazí (pravda ak ide o originálny med). V 2000 rokov starom egyptskom hrobe sa našiel pohár medu – chutil vraj výborne.