Oplatí sa investičné zlato? Tu je pár dôkazov

Je výhodné mať zlato a byť vlastníkom napríklad zlatých tehiel alebo mincí? Aby sme sa vyhli miešaniu rôznych nejasností a skreslených názorov, pozrime sa na niekoľko najznámejších faktorov, ktoré nám na túto otázku poskytnú odpoveď. Už vopred ale prezradíme, že ide o faktory, ktoré vravia jednoznačne v prospech takejto investície.

placky na podlaze

Najznámejším a zrejme aj najzásadnejším argumentov je fakt, že tento cenný kov si udržiava svoju hodnotu. A to asi najlepšie zo všetkých iných alternatívnych spôsobov investovania. Takisto má tendenciu mať stálejšiu hodnotu aj oproti bežným peniazom a ich menám. Určite bude vysoko hodnotné aj v prípade možnej krízy. Je však logické, že investičné zlato nepredstavuje spôsob, ako sa čo najrýchlejšie obohatiť, ale v tomto prípade vravíme skôr o skutočne dlhodobej ochrane majetkového zabezpečenia.
Ďalšou výhodou je jeho dostupnosť z hľadiska potreby finančných prostriedkov. Švajčiarsky zlatý zliatok Argor Heraeus sa dá kúpiť už od 67 eur a všetky dostupné zliatky v ponuke sú navyše oslobodené od DPH!

placka na červené podkladu

V otázke dostupnosti ale môže spočívať nevýhoda v samotnom fakte, že NBS takýto spôsob investície neposkytuje a v prípade záujmu sa tak musíte obrátiť na konkrétnu predajňu. V čase opatrení proti koronavírusu navyše kamenné sídlo predajne slúži len na výdaj doručených objednávok. Ťažšie je to aj v prípade, ak z nejakého sentimentu túžite viac po zlatých minciach. Zliatiny zlata totiž Mincovna Kremnica neposkytuje a vyššie uvedený spôsob získania zlata vo forme tehličiek či mincí sa javí ako ten najprístupnejší. Navyše vravíme o záruke rýdzosti zlata, pretože predajňa spolupracuje s dcérskou spoločnosťou rakúskej centrálnej banky.
Do tretice spomeňme, že zlato má výbornú likviditu. Povedané úplne laicky, skrátka vždy bol, je a s najväčšou pravdepodobnosťou aj bude o neho veľký záujem. A to všade vo svete. V prípade potreby ho tak dokážete predať za nemalé peniaze.