Priplatiť sa oplatí

Reklama nás dnes obklopuje z každej strany. A jej akceptovanie je jediný spôsob ako dostať niečo ako tak zadarmo. Naneštastie aj software sa stal jedným veľkým reklamným médiom kde častokrát sa dopátrať ku kvalite je problém. Dokonca už nezáleží či sa bavíme o  programoch pre PC alebo aplikáciách pre chytré telefóny. Je zrejmé že vývoj niečo stojí, a to či už sa tu budeme baviť o čase ktorý programátor strávi nad daným projektom a vývojom. Alebo o konečnej cene aby malo vôbec daný produkt zmysel vyvíjať.  Predsa len, čo je zadarmo musí byť určite menej kvalitné ako to za čo priplatíte len na úkor značky alebo mena produktu. Ale čo keby to nebola pravda a povedali by sme vám na rovinu pre a proti platených programov, a aplikácií.

software
 
Platený software a aplikácie majú jednu nespornú výhodu.  A tou je pocit istoty ktorý vám prinášajú. Pretože každý je toho názoru že ak si už niečo zaplatí alebo lepšie povedané priplatí. Musí to byť predsa len kvalitnejšie ako keby to dostal len tak. Jedným z častých argumentov pre platené programy je technická podpora 24h/7 v týždni. Ale tu je si treba uvedomiť že tí ľudia sú od toho platený. Aby opravili prípadné chyby a nedokonalosti. Prípadne vás správne nasmerovali. Druhým nie menej podstatným argumentom je záruka. Záruka,  ale vyplýva zo zákona. Nie je to niečo čo by vám dobrovoľne poskytovali. Jednoducho povedané musia. A aby sme nezabudli, ešte je tu  bezpečnosť. Či už sa jedná o platený alebo voľne dostupný program či aplikáciu, je to jedno. Pretože ani v jednom prípade neviete kde nakoniec vaše údaje skončia.

aplikace

No tu máte naviac akurát vyhlásenie že vaše údaje nikomu len tak neposkytnú. Naproti tomu vo sfére voľne dostupných programov treba rozlišovať aký typ operačného systému sa tu jedná. Pretože napríklad pre systémy na báze Linuxe je takmer všetko úplne zadarmo a bez zbytočných obmedzení alebo reklamy. Preto budeme brať do úvahy iba software pre Android a MS Windows. Už spomínaná reklama je práve to z čoho plynie väčšina príjmov a to aj na úkor celkovej kvality. Kedysi boli free programy výkladnou skriňou, no dnes s stali iba marketingovým ťahom ako prilákať nových zákazníkov a to aj na úkor celkovej kvality. Väčšina je tak iba ukážka toho čo dostanete keď si zakúpite plnú verziu a ako bonus sa vám automaticky do počítača nainštaluje kopec ďalších programov o ktoré ani nestojíte. Otázna je tiež bezpečnosť, pretože tu vám nik nič negarantuje a preto treba byť opatrný s čím súhlasíte. Ak teda potrebujete free software tak je lepšie si ho ihneď ak ho už nebude treba odstrániť z PC alebo mobilu. Robíte to predsa pre svoju bezpečnosť.

Publikováno v Www