Tipy a rady ako sa učiť efektívne

1. Nerozptyľujte sa. Zamerajte sa na to, čo je podstatné.
 
Pri učení sa na skúšky je veľmi dôležité eliminovať akékoľvek vonkajšie podnety, ktoré by nás mohli vyrušovať. Ja sa rád učím v noci. Zavriem sa do izby, zapnem lampičku, otvorím knihy a Internet a ide sa na to. Rodinka už spí a vonku je ticho. Pre ostatných učenie sa v noci nepripadá do úvahy. V tom prípade odporúčam nájsť tiché prostredie, ktoré budete mať len pre seba.
Veľkým rozptýlením je aj mobil. Každý má nutkanie sa pozrieť, či mu náhodou niekto nenapísal alebo či sa niečo podstatné nedeje. Často to robíme podvedome, reflexívne a preto treba mobil odložiť bokom.učenie sa.jpg
 
2. Učte sa po častiach. Spravte si plán.
 
Na univerzite je učiva podstatne viac ako na strednej či základnej. Priam nevyhnutnou pomôckou je pre študenta plán štúdia. Dlhšie učivo rozdeľte na menšie, ľahko stráviteľné časti. Ak sa učíte viacej predmetov naraz, učte sa ich po jednom a naučené vedomosti si pravidelne opakujte.
 
3. Dajte si pauzu.
 
Syndróm vyhorenia stretne raz každého. Ak dlhšie pracujete na bakalárskej práci alebo na spoločnom projekte, môžete dostať kreatívny blok. V tom prípade si treba dať od práce odstup. Pokojne aj na niekoľko dní. Za ten čas načerpáte novú silu, nápady a motiváciu pokračovať.
 
4. Nechajte si poradiť.
 
Profesori nie sú v škole len preto, aby vám nadiktovali poznámky a otestovali vás. Každý profesor má vypísané konzultačné hodiny, počas ktorých vás radí príjmu a pomôžu vám.  Veď aj oni raz boli študentmi.čítanie knihy.jpg
 
5. Učte sa z overených materiálov
 
Poznámky z prednášok nie sú vždy všetko. Niekedy si treba informácie vyhľadať ručne-stručne. Čerpajte z overených zdrojov, preferujte knihy pred Internetom. Stránky ako Wikipédia sú síce najrýchlejším aj najpohodlnejším zdrojom informácií, treba však povedať, že Wikipédiu môže editovať ktokoľvek.

Publikováno v Www